Златан Сарачевиќ, ракометната легенда на овие простори, вчера беше погребан откако пред неколку денови почина од срцев удар. Голем број познати личности беа на погребот, скајќи да се простат од ракометниот великан.

Ноел Сарачевиќ (15), син од првиот брак на Златан, вчера за медиумите во Унгарија даде потресно сведоштво за тоа на кој начин дознал за смртта на неговиот познат татко.

Прво добив неколку пораки со сочуство, а не знаев за што станува збор. Дури потоа на интернет видов дека мојот татко починал. Јасно е дека се шокирав, уште не можам да поверувам дека го нема. Инаку јас живеам во Унгарија, каде и играм ракомет. Поради короната не се гледавме често, но затоа на телефон барав од него совети во врска со ракометот“ изјавил покрај другото синот на Сарачевиќ.

sportmedia.mk