Македонската кошаркарска репрезентација го одржа првиот тренинг, во подготовките за квалификацискиот турнир во Перм за место на ЕП.

Селекторот Александар Тодоров на првиот собир, на располагање имаше 14 од вкупно 17 повикани кошаркари.

За жал, на клупата остана Марко Симоновски кој поради ситна повреда здобиена на дуелот меѓу Работнички и Кожуф мора да паузира.

Засдега не е познато, колку време ќе биде потребно за рехабилитција и кога точно ќе се приклучи на останаите соиграчи.

Последни во стројот на Тодоров, поради клупски обврски ќе се приклучат Нанад Димитријевиќ и Стојан Ѓуроски.

 

sportmedia.mk