Холандската фудбалска легенда Кларенс Сидорс даде доста контраверзна изјава во која вели дека ретко која екипа се одлучува да го ангира како тренер, од едноставна причина затоа што не е белец.

„Не постои еднактвост по ова прашање. Бројките не лазат, видливи се. Не постои црнец кој е на некоја силна фудбалска функција. Прифаќав се што ќе ми се понудеше како тренерска работа, затоа што знаев дека нема да имам премногу отворени врати. Тоа мора да се промени, затоа што мора шансите да се еднакви за сите, и истите да се големи или мали во зависност од тоа колку сте способни, а не како изгледате“ – изјави Сидорф, кој тренерската кариера ја стартуваше во 2016 година во младинските категории на Милан, беше тренер и на Депортиво Ла Коруња, а работеше и во Кина но и како селектор на Камерун.

sportmedia.mk