Екипата на Штутгарт влезе во мини серија на позитивни резултати ви Бунес-лигата. По ремито со Фуксе Берлин, победата над Ерланген, на домашен терен дојде до нови бодови. Тимот за кого настапува македонскиот репрезентативец, Жарко Пешевски го доби дербито на дното, го совлада Минден со 35-31 во рамките на 14. коло.

Со овие бодови, Штутгарт се искачи неколку места над опасната зона. Има скор од четири победи, реми и осум порази.

Пешевски средбата ја заврши со три гола од пет обиди,

sportmedia.mk