Репрезентација на Белизе малку недостигаше да биде буквално киднапирана на Хаити, во пресрет на квалификацискиот меч за СП во Катар 2022. Имено гостите патувале со автобус кон хотелот каде ги запреле неколку лица со вперени автоматски пушки. Веднаш потоа околу автобусот дошле повеќе лица на моторцикли. Киднаперите му наредиле на шоферот да го отвори прозорот и веднаш почнале да прават муабет со него, веројатно да му кажат што следува.

Кога за малку следувала трагедија, за голема среќа тука се нашла и полицијата која ги растерала киднаперите.

Шокирани и згрозени сме од она што ни се случи на Хаити. Ги контактиравме ФИФА и КОНКАКАФ, јасно е дека сите наши играчи се потресени од тоа што се случи, но сите тие сега се добро, притоа покажаа голема храброст“ се вели во соопштението од страна на репрезентацијата на Белизе.

sportmedia.mk