Како што дознаваме, Фудбалската федерација на Македонија викендов ќе им ги предаде пехарите на прваците во ПМФЛ, и во двете втори лиги. А тие се екипите на Шкендија, Брегалница и Скопје.

Шкендија, која по четврти пат стана шампион на Македонија, пехарот ќе го добие пред мечот со Шкупи, кој е закажан за во недела од 16 часот на стадионот во Тетово.

Брегалница како првак во ВМФЛ – ИСТОК, пехарот ќе го добие во сабота на мечот пред или после мечот со Тиквеш, а Скопје исто во сабота пред натпреварот со Велешта како победник во ВМФЛ – ЗАПАД..

Да потсетиме, Брегалница и Скопје во следната сезона ќе играат во ПМФЛ.

sportmedia.mk