3Кристијано Роналдо со два гола и помогна на репрезентацијата на Португалија да ја победи Унгарија во првиот натпревар од групната фаза на Евро 2020.

Португалскиот напаѓач стана најстариот играч кој постигнал два гола на меч на завршницата на Европското првенство.

Кристијано Роналдо го стори тоа на возраст од 36 години и 130 дена, уривајќи го претходниот рекорд на украинскиот селектор Андриј Шевченко. Токму ред утрешниот меч со Македонија, Шевченко остана без рекордот за највозрасрен стрелец на два гола на ЕП. Тој тоа го направи на возраст од 35 години и 256 дена.

 

sportmedia.mk