Селекторот пак на Украина, селекцијата која денеска ја победи Македонија со 2:1, во рамките од второто коло на ЕУРО, на официјалната прес конференција по мечот изјави дека Украина заслужено славеше да денешниот меч но дека Македонија пожала карактер особено во вториот дел во кој влезе со голема негатива.

„Одигравме одлично прво полувреме, а потоа добро почнавме во вториот дел. Сепак направивме една грешка, беше досуден пенал, што не го искористивме. Тогаш почна и напнатоста и нервозата во нашата игра. Имавме неколку шанси да дадеме гол и во второто полувреме, но не ги искористивме. Македонија одигра добро во вториот дел и покажаа карактер. Навистина одигравме добро во нападот, беше уживање да се гледа. Главната поента е дека победивме “ – изјави Шевченко.

 

sportmedia.mk