ФОТО: Twitter/Roland-Garros

Освојувачката на минатогодишниот УС Опен, 19-годишната Ема Радукани е елиминирата во второто коло на Ролан Гарос. Подобра од нејзе беше Александра Саснович. Радукану го доби првиот сет со 6-3, потоа следеше нејзин пад па противничката ги доби следните два сета со по 6-1. На Радукану ова и е втора рана елиминација од Гренд слем турнирите затоа што испадна во второто коло и на Австралија опен.

Рана елиминација доживеа и Марија Сакари која изгуби од Каролина Мучова од Чешка во два тај-брејка 7-5 и 7-4. А проблеми немаа Викторија Азаренка и Анџелика Кербер кои се пласираа во третото коло.

 

sportmedia.mk