Катастрофата која му се случи на тимот на Шалке 04 сезонава, ќе има сериозни последици во функционирањето на клубот. Тимот од Гелзенкирхен испадна од прва лига и следна сезона ќе биде дел од „Цвајта.

Иако сето тоа во моментов излгеда трагично, за управата на  клубот е предизвик Шалке веднаш, по само една сезона да се врати во „елитата“.

Во таа насока, доведено е и првото засилување за тимот, откако голем дел од играчите кои и го испаднаа клубот си заминаа.

Се работи за досегашниот дефанзивец на Штутгарт, Марцин Камински кој има 29. години и кој веќе е претставен како нов играч.

Полскиот интернационалец има десетина настапи за својата репрезентација и има солидно искуство со играње во Германија.

 

sportmedia.mk