По хаосот кој настана пред неколкуј дена откако тимот на Шалке и официјално испадна од Бундеслигата, и бркотницата пред стадионот во Гелзенкирхен, во која учествувале двајцата играчи Сеад Колашинац и Шкодран Мустафи, тимот побара силна полициска заштита на своите фудбалери, тврди Билд.  Едноставно клубот стравува за животот на своите играчи.

Шалке во вторникот официјално испадна од „елитата“, третпат после 111 години историја. Во 30 меча оствари само две победи.

На тимот му остануваат уште натпревари со Херта, Хофенхајм, Ајнтрахт Франкфурт и Келн.

 

sportmedia.mk