Елиминацијата на Јувентус го остави без 1,25 милиони евра и тимот на Шалке. Како!? Поради Винстон МекКени.

МекКени игра во моментов како позајмен од Шалке во тимот од Торино, а во неговата клаузула стоело дека тимот од Гелзенкирхен ќе добие 1,25 милиони евра при пласман на Јуве во 1/4 финалето.

Потоа при секоја наредна фаза, тимот ќе требало да добива уште толку, но сега нема ништо од тоа.

Покрај проблемите со кои се соочува Шалке, можеби добро ќе му дојдеа овие пари, но се случи тоа да Јувентус биде елиминиран од Порто, и да остане без своите пари. Сепак, Јуве ќе му исплати на Шалке 18,5 милиони евра, поради тоа што се согласи да го откупи по завршувањето на сезоната.

sportmedia.mk