Во дуелот на две екипи кои реално се борат за највисок пласман сезоанава во Примера, тимот на Севиља успеа да слави кај Реал Сосиедад со конечни 1:2.

Творци на победата за тимот од Андалузија беа Фернандо и Ен Несири уште во првото полувреме, со што направија комплетен пресврт на резултатот по раното водство на домашните.
Фернандез погоди уште во петтата минута, но тоа се покажа за домашните дека нема никаков ефект.

Во вториот дуел од пладневната програма тимот на Осасуна славеше на домашен терен против Елче.

sportmedia.mk