Со головите на Круниќ од слободен удар и на Далот, Милан оствари вреден триумф над Верона на гости од 0:2, и остана во игра за титулата во Италија. Милан немаше некоја изразита доминација, но ги искористи своите шанси да дојде до три бода и да остане во чекор за врвот со Интер.

Фиорентина и Парма одиграа натпревар со многу пресврти, кој на крајот заврши без победник 3:3. Фиорентина водеше, па Парма израмни, тимот од Фиренца повторно дојде до водство. Парма го сврте резултатот во своја корист, а „виолетовите“ во 94. минута автогол на Јакопони донесе бод.

Кротоне со 4:2 го совлада тимот на Торино.

 

sportmedia.mk