Денеска се одигра последното 46. коло од Чемпионшип шампионатот на Англија и се е веќе познати. Вотфорд и Норвич од поодамна се Премиерлигаши без разлика на денешните резултати, а сега се познати и двојките кои ќе играат во плеј офот.

Во првото полуфинале ќе играат Брендфорд и Борнмут, а во второто Барнсли и Свонси.

Од друга страна пак најинтересно беше на мечот Дерби Каунти Шефилд, каде што на домаќинот му беше потребен и бод за да остане во лига. Имаше резултатска „вртелешка“ на овој меч најпрво гостите водеа, па Дерби поведе со 2:1, за да Шефилд во 69. минута поведе со 2:3. Сепак, избраниците на Вејн Руни од пенал израмнија на 3:3 и на тој начин се спасија од најлошото.

Од лига испаднаа Викомб, Ротерам и Шефилд.

 

sportmedia.mk