Италијанскиот прволигаш Рома има нов фудбалер. Тренерот Жозе Мурињо си доби играч во редот за врска, а тој доаѓа од Франција. Новинарите од Франција потврија дека трансферот е завршен и дека Хосем Оар како слободен фудбалер ќе се пресели на „Олимпико“.
Оар се договорил за петгодишна соработка и тој ќе го засили средниот ред во кој моментално има силна конуренција: Немања Матиќ, Лоренцо Пелегрини, Брајан Кристанте, Џорџо Вајндалдум, Кристијан Волпато.
Оар е дете на Лион и за оваа екипа игра од 2015 година. Има и еден настап за Франција.


sportmedia.mk