Ненад Димитријевиќ во Перм го прослави 23. роденден. Пласманот на ЕП 2022 година ќе беше најубавиот подарок за репрезентативниот плејмејкер, но за жал својата шанса со останатите момци ќе ја чекаат во подобри денови.

Фотографијата од овој специјален момент ја сподели селекторот, Александар Тодоров, кој испрати кратка порака до кошаркарите, вклучувајќи и честитката до Нено, кој денеска покажа големина. Денеска се жртвуваше за својата репрезентација, со повреда и болки, одлучи да го одигра мечот со Естонија.

„Нашата најголема победа е што никогаш не паѓаме, туку растеме се повеќе, секој пат штом паднеме. Благодарност до сите во тимот за ова неверојатно, но не целосно исполнето патување. Горд сум што бев тренер на овие 15 момци.

И да не заборавам, среќен роденден Нено“.

sportmedia.mk