Поминаа пет дена од почетокот на Светското првенство во Катар, но веќе на првиот натпревар навивачите забележаа необичен детал. Недостигот на жени во публиката е само една од низата контроверзии со кои требаше да се соочат организаторите.

Уште пред почетокот на првенството, правата на жените во оваа арапска земја беа една од најважните теми, како и прашањето дали строгите правила на однесување и општествените норми кои се разликуваат од западните ќе влијаат на доаѓањето на навивачките.

Ред за тоалет

Се чини дека одговорот е да. На TikTok се шири вирално видео кое ја прикажува реалната состојба со бројот на навивачки во Катар. Tiktoker @jueunmusic објави видео на кое се гледа редот пред машките и женските тоалети на стадионот во Катар, а разликата е јасна на прв поглед.

Мажите се во прилично долга редица, додека просторот пред женскиот тоалет е целосно празен, а тиктокерот се пошегува: „Денес ми е драго што сум жена“, укажувајќи на соодносот машки и женски обожаватели. Видеото собра два милиони прегледи и над 140 илјади лајкови.

Фото: принтскрин титок

@jueunmusic Glad to be female today 🚽 #qatar2022 #worldcup2022 #corniche #qatarworldcup ♬ original sound – Jueun