Еден од главните советници во Ф1 тимот на Ред Бул, Хелмут Марко, призна дека тимот разговара со компанијата Фолксваген за можна соработка во иднина. Германскиот производител минатата нела излезе со срамежлива најава дека можно е со некој од своите брендови да влезе во Ф1 циркусот.

Се споменуваа Ауди и Порше, а денеска од Ред Бул потврдуваат дека наскоро може да се случи, австрискиот тим да биде снабдуван со мотори од марката на Порше.

Сепак, Марко истакна дека се уште е рано да се зборува за какви било договори.

„Во минатото разговаравме и со многу други компании. Точно е, во разговори сме со Порше, но сè уште ништо не е решено. Факт е дека имаме опрема што ни овозможува не само да одржуваме мотори, туку и да развиваме свои од 2022 година од 2025 година. Во однос на соработката со Рено, Мерцедес или Ферари, едногласно одлучивме дека ваквото партнерство нема да му одговара на духот на Ред Бул“, заклучил Марко.

sportmedia.mk