Според пишувањата на „АС“ Реал Мадрид е заинтересиран за централниот бек на Севиља Жулс Кунде. Младиот француски дефанзивец игра одлично во дресот на андалузиската екипа, а не само Реал, туку и други клубови го гледат неговиот развој. Меѓутоа постои еден голем проблем за клубовите кои сакаат да го ангажираат. Неговата откупна клаузула изнесува неверојатни 90 милиони евра.

Реал ќе проба да ја убеди Севиља на варијанта 50-60 милиони евра пари плус да испрати фудбалер на „Санчез Писхуан“. А кој би бил тој фудбалер не е познато, а и прашање е дали Севиља ќе сака вакво нешто.

Кунде е поранешен играч на Бордо.

sportmedia.mk