Германски РБ Лајпциг потпиша договор со холандскиот напаѓач Брајан Броби, кој доаѓа како слободен играч од Ајакс. Сепак, играчот ќе остане да игра за Ајакс до крајот на сезоната, а од 1 јули ќе му се приклучи на Лајпциг додека договорот му е на четири сезони или до јуни 2025 година.

Броби е младински репрезентативец на Холандија, но има брзина и чувство за гол. Сезонава постигна два гола на седум првенствени натпревари, а три гола постигна во Лига Европа од кои еден беше на вчерашниот дуел со Јанг Бојс.

Инаку трансферот на Броби во Лајпциг предизвика реакции и расправии меѓу спортскиот директор на Холандската фудбалска асоцијација Нико-Јан Хогма и колегата од Ајакс Марк Овермарс. Овермарс се обидуваше да го задржи во Ајакс, додека шефот на Асоцијацијата го поттикнуваше тој да направи трансфер во Германија.

sportmedia.mk