Сегашниот тренер на Сампдорија, Клаудио Раниери веројатно по завршувањето на сезоната ќе си замине од Џенова, но нема многу да чека на наоѓање на нов ангажман.

Имено, според информациите од Италија, за Раниери има интерес од Каљари и од Валенсија, неговите два поранешни тима.

Раниери беше тренер на Каљари од 1988 до 1991 година, и од Серија „Ц“, го донесе тимот до „елитата“.

Во Валенсија, Раниера беше од 1997 до 1999 година, и во сезоната 2004/05.


sportmedia.mk