Македонската женска ракометна репрезентација го доби противникот за место на Светското првенство 2021 година во Шпанија.

Последната пречка до остварување на мундијалскиот сон за селекторот, Симе Симовски и неговите избранички е репрезентацијата на Романија.

Првите средби се играат на 16/17, додека реваншите се закажани за 20/21 април.

За постетување до баражот нашите девојки стигнаа без пораз, во Скопје ги добија сите три натпреварит, против Исланд, Литванија и Грција.

ДВОЈКИ 

Чешка – Швајцарија

Турција – Труција

Словенија – Исланд

Словачка – Србија

Украина – Шведска

Австрија – Полска

Унгарија – Италија

Романија – Македонија

Португалија – Германија

Црна Гора – Белорусија

 

sportmedia.mk