Селекторот на Мексико, Херардо Мартино поднесе оставка по елиминацијата во групната фаза на Светското првенство.

Мексиканците одиграа едно од послабите светски првенства во својата историја, со што ја прекинаа серијата од седум последователни настапи во осминафиналето на турнирот.

Во последното коло имаа шанса да стигнат до осмото место, но Полска напредуваше поради подобра гол разлика.

Мексиканците ги делеше само еден гол кога водеа против Саудиска Арабија со 2:0, а Аргентина со истиот резултат против Полска.

3:0 ќе им одговараше на секој натпревар, но потоа во судиското надополнување примија гол и нивните соништа беа срушени.

Мексико во првото коло ремизираше со Полска, а потоа загуби од Аргентина

„За оваа фрустрација и разочарување што ја чувствуваме, јас сум најодговорен и ја преземам целата одговорност. Договорот ми истече при последниот свиреж на судијата“, изјави Мартино, кој го предводеше Мексико на 66 натпревари од 2019 година.

Мартино претходно во кариерата ги водеше и Аргентина, Барселона и Парагвај.