Македонија доби интересно – тешка група на ЕП 2022 година. Селекторот и нашиот најдобар ракометар, Кирил Лазаров се најдоа во групата А заедно со Словенија, Данска и Данска. Овие мечеви ќе се играат во Дебрецин.

Веднаш по ждерпката е познат е распоредот. Отвараме против Словенија на 13. јануари, два дена подоцна играме со Црна Гора, додека во последното коло ќе ги одмериме силите со Данска, мечот е закажан за 17. јануари.

Според системот на натпреварување само првите две од секоја група одат во следната рунда.

sportmedia.mk