Веќе нема дилеми околу противникот на МЗТ Скопје во плеј-офот во АБА 2-лига. Македонскиот тим во четвртфиналето ќе игра против Младост Земун. Ова стана јасно откако лидерот Студенски центар не дозволи изненадување ја совлада Подгорица во последниот меч на Златибор со 100-82.

МЗТ Скопје остана на четвртото место на табелата со скор од осум победи и пет порази, во следната фаза вкрстува со тимот кој се наоѓа на петото место. Доколку го мине овој натпревар во полуфиналето ќе се игра против подобриот од Златибор и Студенски Центар.

Работнички пак во плеј-аутот ќе ги одмери силите со Сутјеска.

 

sportmedia.mk