Партизан е во криза, а истата се продлабочи по поразот од Цибона во АБА-лига. Според медиумите во Србија, Сашо Филиповски е пред заминување од таборот на „црно-белите“, кои два месеци се без победа на Јадранот имаат скор од 7-12.

„Ќе преспијам, па ќе разговарам со луѓето во клубот, да видиме дали можеме да најдеме решени. Оваа ситуација не е добар ниту за мене ниту за клубот“, изјави по вчерашниот пораз Филиповски.

Неофицијално веќе е позната замената за Филиповски, кој на клупата го има македонскиот тренер, Боби Митев. Доколку челниците одлучат да ја прекинат соработката наследникот ќе биде Алесандар Матовиќ, кој веќе со години е во стручниот штаб на Партизан.

sportmedia.mk