Кошаркарите на Портланд овој пат ги надоиграа Нагетси, кои дури во последната четвртина успеаја да ја ублажат катастрофата. Мечот беше решен во третиот период, во кој победникот беше подобар со 36-19. Пауел со 29 поени беше прв стрелец, МекКолум имаше 21 поен, додека Нуркиќ беше стрелец на 17 поени.

Во составот на Нагетси Јокиќ имаше 16 поени и 9 скока, добра работа во одбраната заврши Нуркиќ, на претходните средби српскиот центар имаше над 30 поени.

Филаделфија се најде на победа до следната рунда, беше подобра од Вашингтон со 131-103. Ембилд со 36 поени беше прво име, на другата страна Вестбрук запиша нов трипл-дабл, овој пат од 26 поени, 12 скока и 10 асистенции. На последната средба Јута поведе со 2-1, го совлада Мемфис со 121-111.

sportmedia.mk