Масимилијано Алегри си замина од Јувентус во 2019 година откако освои пет титули во низа во Серија А. Тој имаше различна визија од челниците на клубот, на крајот мораше да го напушти Торини, на негово место дојде Маурицио Сари од Челзи.

Сари стана првак, а потоа доби отказ по само година дена. Денеска Јувентуд го води Андреа Пирло, неговата деветгодишна доминација во Италија ќе ја прекине Интер.

Јувентус е во криза, а Кристијано Роналдо во неделата победа над Џенова збесна, бидејќи не постигна гол. Неговото останување во редовите на „Старата дама“ е ставен под знак прашалник.

Алегри уште во 2019 години настојувал да го продадат Роналдо, пишува „Ла Република“.

„Ослободете се од Роналдо, тој е пречка за напредокот на момците и на клубот“, тогаш биле препораките на екс-страегот до челниците.

Никој не го послуша, се збогува од тимот. Во последно време се говори дека и спасителот, Прило е пред отказ.

 

sportmedia.mk