Тренерот на Аталанта, Џан Пјеро Гасперини може да го пропушти финалето на Купот на Италија поради дисквалификација, пренесува агенцијата АНСА.

Според изворот, стратегот може да биде дисквалификуван на 20 дена за навреда на инспектор за допинг контрола при неочекувана посета. Во извештајот на инспекторот Пјерфилипо Лавиани се вели дека Гасперини го прекинал допинг тестот за еден од играчите на Аталанта и го принудил играчот да оди на тренинг.

Однесувањето на тренерот ги натера обвинителите да го обвинат за кршење на антидопинг кодот. Гасперини одби да ја признае својата вина и побара да се закаже рочиште за овој случај на 10 мај. Доколку тој биде дисквалификуван на 20 дена, ќе го пропушти финалето на Купот на Италија на 19 мај.

 

sportmedia.mk