По првите 45.минути од петте попладевни натпревари во 2.коло во ПМФЛ, постигнати се само два гола. И тоа во двете градски дербија.

Под Шара екипата на Ренова води со прекрасниот гол на Фатјон Јусуфи, и тоа во 20.минута. Шкендија е бледа, ни сенка од она што треба да биде македонскиот првак.

Прекрасен лоб на Јусуфи за водство на Ренова против Шкендија (видео)

Во дербито на Скопје води Шкупи, и тоа со голот на Фаустин Сенгор во 42.минута.

На останатите мечеви, Струга ТЛ – Пелистер, Борец – Тиквеш и Скопје – Брегалница нема голови.

sportmedia.mk