ПОЛУВРЕМЕ: Девет погодоци на Дибиров, Вардар има три гола негатива против Алборг

Vecer | 20.10.2021

Македонскиот првак по првото полувреме против Алборг во рамките на 5. коло во Лигата на шампиони има негатива од три гола 16-13. Во овој дел од мечот блеска Тимур Дибиров, кој ги влече сите конци во редовите на „црвено-црните“. По првите 30. минути има девет голови од 13 обиди.

Вардар 1961 во првите 2:30 минути не успеа да се снајде добро, противникот поведе со 3-0, но затоа пак тука беше Тимур Дибиров, заедно со Моралес и Дијало, не дозволија Алборг лесно да ја превземе контролата не мечот.

По последните плус три за противникот (6-3), избранииците на Веселин Вујовиќ со серија од 1-5 поведоа со 7-8 во 13. минута. Двата тима влегоа во серија од четири минути без погодок, а на сцена по новото водство на Алборг настапи Дибиров. Со три гола се избори за ново водство од 11-12 во 26. минута.

Сепак Алборг по долго време успеа да врзе три гола и да поведе со 15-12 на минута до крај. Со истата позитива замина на одморот (16-13).