Најмалку 40.000 гледачи ќе имаат шанса да присуствуваат на двете полуфиналиња и на финалето (11 јули) на Еуро 2012 кои ќе се играат на лондонскиот стадион „Вембли“. Британската влада го објави зголемувањето на дозволениот капацитет на стадионот, речиси двојно, во понеделникот вечерта.

Премиерот Борис Џонсон претходно ги продолжи општите мерки за заштита од Ковис-19 кои сќе бидат на сила до 19 јули поради брзото ширење на варијантата Делта.

 

sportmedia.mk