Репрезентациите на Полска и Русија одиграа 1:1 во пријателски меч во Вроцлав пред почетокот на ЕП 2020. Учесничките на континенталниот шампионат ги постигнаа головите во првите удари и потоа не погодија. Свирчок во 4. минута ја доведе Полска во водство, а изедначи Караваев во 21. минута.
Денеска се одиграа и други пријателски натпревари. Словачка и Бугарија исто така одиграа 1:1 на „Јошко арена“ во Рид. Илиев даде гол за Бугарите, а израмни Бенеш во 27 минута.
Ерменија не и се даде на Хрватска и одигра 1:1 во тест меч одигран во Велика Горица. Хрватите поведоа преку Перишиќ, а изедначи Ангуло со убав гол во 72 минута.
Во другите мечеви: Македонија – Словенија 1:1 и Косово-Сан Марино 4:1

sportmedia.mk