Полјакот Оскар Квјатковски е победик на Сноуборд купот кој се одржа на Попова Шапка. Полјакот успеа да го победи светскиот шампион Жан Кошир од Словенија, кој на крајот заврши како второпласиран, а тертото место ми припадна на уште еден полски сноубордист, Андреј Гасиеница-Даниел.

Напшиот најдобар сноубордист, Александар Кацарски, успеа да го освои четвртото место со што го постигна вториот најдобар резултат во македонската сноуборд историја и е на половина пат од освојување на олимписка А норма.

 

sportmedia.mk