Светскиот првак со репрезентацијта на Аргентина на Мундијалот во 1978 година, Леополдо Луке почина на 71. годишна возраст во една болница во Буенос Аирес како последица на коронавирус.

Тој ќе биде запаметен како еден од главните актери во освојувањето на титулата на „Гаучосите“ на тој Мундијал со четири постигнати голови зад најдобриот стрелец Марио Кемпес.

 

sportmedia.mk