Турскиот великан во финалето на Евролига ја совлада Барселона со 86-81 и се искачи на кровот на Европа.

Уште една фантастична партија одигра Василије Мициќ, кој средбата ја заврши со 25 поени. На крајот беше прогласен и за најкорисен играч на финалето.

По освојувањето на пехарот, Мициќ беше заедно со Дарко Периќ или Хелсинки од серијата La Casa de Papel“, тие пееја српска песна.

sportmedia.mk