Венеција е нов калчолигаш. Култниот клуб од северот на Италија избори промоција во најсилната лига по триумфот над Читадела во финалето на плеј-офот. На првиот меч на гостински терен Венеција победи со 1:0, а вечерва имаше проблеми со Читадела која водеше со 0:1 се до 93 минута. А тогаш Бокалон погоди за реми 1:1 и севкупна победа на четата предводена од Паоло Занети.

Инаку Венеција бил шампион на Италија во 1941 година. Во 2002 година кога последен пат испадна од Серија А, претрпе банкрот, голем број од играчите си заминаа, па клубот почна од „нула“.

Eве ги сега назад во елитното друштво!


sportmedia.mk