Заврши 2020/21 сезона. Струга ТЛ со историски успех. Се пласираа во Европа, го победија Силекс во Кратово со 1:0 и завршија на третата позиција на табелата.

Браво за стружани. Пресудниот гол го даде Јахја, или тоа беше автогол на Благојевич помалку важно за стружани.

Силекс и Ренова одат во баражот.

Во Тетово имаше прекин.

Македонија ЃП со 2:0 го победи Вардар, но не успеа да ја оствари целта, да се пласира во Европа.

Пелистер ја победи Беласица со 2:0, вториот гол на битолчани преку Гоудиаби беше вистинска мајсторија. Во стилот на Марадина ја мина речиси цела екипа на гостите и ја затресе мрежата.

Ренова и Работнички одиграа без победник, 1:1. Шефити и Ѓурѓевиќ беа стрелците.

А.Пандев рутинирано, без поголеми проблеми успеа со 3:1 да го попбеди Борец и да го избегне баражот.

РЕЗУЛТАТИ – 33.КОЛО

А.ПАНДЕВ – БОРЕЦ 3:1

(Манев 13., Миловановиќ 25., 49./Горгиев 42.)

ПЕЛИСТЕР – БОРЕЦ 2:0

(Драгарски 20., Гоудиаби 76.)

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ 1:1

(Шефити 36./ Ѓурѓевиќ 59.)

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ 1:1

(Ибраими 41./Адем 58.)

СИЛЕКС – СТРУГА ТЛ 0:1

(/Јахја 67.)

ВАРДАР – МАКЕДОНИЈА ЃП 0:2

(Петров 49., Божиновски 87.)

sportmedia.mk