Борец со 2:0 го победи Вардар и го турна кон Втората лига и тоа во директната битка за опстанокот. Тешко, речиси невозможно е после овој пораз вардарци да се спасат. Но, сепак чудата се можни.

Прекрасен меч на Арената, во кој Шкендија со 5:3 го победи Работнички. Прекрасни голови од слободни удари на Јевтоски и Алими.

Академија Пандев и Ренова одиграа борбено реми од 1:1. Домашќните поведоа со голот на Миловановиќ, но израмни Селмани со убав гол, лобувајќи го Јовановски.

Струга ТЛ и Шкупи одитраа 0:0, ова беше прво реми за стратегот на чаирчани Гоце Седлоски.

Силекс очекувано со 3:1 ја победи Беласица, кратовски освоија големи три бода во битката за опстанок.

Македонија ЃП со старо – новиот тренер им се врати на победите, уверлив триумф на “лавовите“ од 3:0.

Во ова 30.коло голманите беа смешни. Захов, Талески, Јанков, Јовановски…направија големи, големи киксови, очигледно е дека немаа свој ден.

РЕЗУЛТАТИ – 30.КОЛО

А. ПАНДЕВ – РЕНОВА 1:1

(Миловановиќ 25., /Р. Селмани 49.)

БЕЛАСИЦА – СИЛЕКС 1:3

(Демир (п) 17./Горгиев 13., Манасиевски 68., Штерев 86.)

РАБОТНИЧКИ – ШКЕНДИЈА 3:5

(М. Станковски 2., Ѓурѓевиќ 69., Јевтоски 89./Игор 19., Хебај 42., Нафиу 82., Ибраими 90+2.)

БОРЕЦ – ВАРДАР 2:0

(Мишов 15.. Адили 81/)

МАКЕДОНИЈА ЃП – ПЕЛИСТЕР 3:0

(Робсон 2.Божиновски 82., Фернандо 92./)

СТРУГА ТЛ – ШКУПИ 0:0

РАБОТНИЧКИ – ШКЕНДИЈА 3:5

БОРЕЦ – ВАРДАР 2:0

АК. ПАНДЕВ – РЕНОВА 1:1

МАКЕДОНИЈА ЃП – ПЕЛИСТЕР 3:0

 

sportmedia.mk