Потенцијалниот трансфер на дефанзивецот Давид Алаба во Челзи е пред пропаѓање, јавуваат англиските медиуми.

Ова се должи на фактот дека играчот нема намера да ги намали своите високи барања за износот на платата која смета дека треба да ја добие со трансферот во новиот клуб. Австриецот сака неделна плата од најмалку 400.000 фунти. Како што наведува ЕСПН, агентот на Алаба им кажал на преставниците на Челзи дека ако сакаат да преговараат со неговиот клиент, ова е најнискиот праг за влез во преговори со Алаба.

Со оглед на тоа што наводно Реал (М) се согласил на ваков договор, „кралскиот клуб“ сега е прв фаворит во битката за потписот на фудбалерот.

sportmedia.mk