Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Миралем Пјаниќ (31) дефинитивно сака да си замине од „Камп Ноу“ ова лето. Тој не успеа да избори статус на сигурен првотимец во составот на Куман, па во потрага по поголема минутажа ги очекува понудите од другите клубови.

Според каталонскиот весник Спорт, два клуба го сакаат Пјаниќ, а тоа се Интер и Челзи. Новиот италијански шампион Интер сака дополнително да го засили тимот за следната сезона во која ќе има огромен предизвик да го одбрани Скудетото, а Антонио Конте смета дека играчот за врска на Барселона е идеално засилување за неговиот тим.

Исто така, Томас Тухел би сакал да го види Пјаниќ во Челзи. Тој би му го донел потребното искуство на младиот тим, па соработниците на германскиот стратег веќе контактираат со Барселона по ова прашање.

Последниот натпревар кој Пјаниќ го одигра за Барселона беше во март против ПСЖ.

sportmedia.mk