Синоќа во дербито на Серија А, Наполи со голот од пенал на Инсиње, успеа да го победи Јувентус со 1:0. Судијата Довери со „асистенција“ на ВАР покажа на белата точка, тоа беше пресудно Јувентус, според неговиот тренер Андреа Пирло да го загуби овој натпревар. ВАР “виде“ дека Кјелини го удри со лактот домашниот фудбалер.

Инаку и тој, но и сите во Јуве, не кријат дека воопшто не се задоволни од арбитражата на дерби во Неапол.

“Кога на нас, на Јуве би се свирел ваков пенал, тогаш сите би коментирале неколку недели. Ако ова е пенал, тогаш секој контакт во казнетиот простор треба да се санкционира“видно изнервиран изјави стратегот на Јуве.

sportmedia.mk