Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло, одлучи да ја остави првата sвезда на тимот, Роналдо на клупата за вечерашниот дуел со Болоња, кој одлучува за пласманот на „Старата Дама“ во Лигата на шампионите.

Овој потег ги шокираше сите. Навивачите на „Старата дама“ сметаа дека станува збор за повреда, но со Кристијано сè е во ред.

Одлуката Португалецот да не го започне натпреварот беше донесена исклучиво од тактички причини.

sportmedia.mk