Селекторот Драган Стојковиќ Пикси е многу порасположен отколку пред мечот со Бразил.

Пред натпреварот со Камерун во понеделник од 11 часот, селекторот на Србија вели дека се надева на добар исход.

На прашањето каква е ситуацијата пред мечот со Камерунците, Стојковиќ во изјава за РТС вели дека се е многу подобро.

„Јас сум најмногу заинтересиран, но гледам дека и вие сте заинтересирани. Се гледа по мојата насмевка. Задоволен сум, особено во последните два дена, по тренингот што го одработивме под висок интензитет, каде играчите успеаја да го одработат се што баравме. Како тренер можам само дека сум среќен што поважните играчи за нас се во многу подобра ситуација отколку пред Бразил“.

Тој најави дека сите играчи ќе бидат во игра за почеток на натпреварот.

„Во секој случај, мило ми е што можам да го изберам тимот со ладна глава, што не беше случај со Бразил. Најлошото нешто за еден тренер е да има лекари да го состават вашиот тим. Се надевам дека тоа е готово. Овој пат сите играчи ќе бидат во конкуренција за тимот. И Костиќ и Влаховиќ, Митровиќ, Вељковиќ, Илиќ… Тие се во многу подобра позиција“, вели Пикси.

Не сакаше да ги отвора картите кога е во прашање тимот, што беше сосема очекувано.

„Можно е да играме со двајца шпицови. Да зборувам за тоа ден пред натпреварот, тоа не би било несериозно, но не е пракса. Ниту еден тренер нема да ви го каже тоа. Секако дека постои опција да се започне со еден, така да, завршуваме со двајца шпицови, или обратно, да завршиме со класичен напаѓач. Иако секој треба да учествува и во напад и во одбрана. Тоа на сите им е сосема јасно”.

На крајот кажа и што се разговарало на таа дваесетминутна средба со играчите по поразот од Бразил.

„Рековме дека мораме да кренеме глава, дека не е срамота да се загуби. Дека постапивме многу коректно иако знаевме дека играме практично без да напаѓаме. И дека подоцна паднавме по првиот гол, беше тешко. да се браниме. Тоа беше анализа на целата ситуација, но добро е што го извадивме тој Бразил од агендата. Уште во април кога ја извлечевме оваа група знаевме дека три селекции, Швајцарија, Камерун и ние, ќе се борат за тоа едно место. Затоа добро е што судбината е во наши раце, сами одлучуваме. Добро е. Затоа сум среќен. Во таа смисла разговаравме 20 минути, вниманието беше како што треба, играчите целосно прифатија. Се согласуваме за се, нема нејасни работи“, заклучи селекторот на „орлите“.

Фото: А.Чукиќ