Петра Влхова е севкупна победничка во Светскиот куп во алпско скијање и стана првата скијачка од Словачка која стигнала до Големиот кристален глобус. Влхова денеска беше шеста на денешниот слалом во швајцарски Ленцерхајде.

На слаломската трка, претпоследна оваа сезона победи австриската скијачка Катарина Линсбергер. Микаела Шифрин беше втора, а Мишел Гисин трета.

Влхова собра доволно поени за да биде недостижна за конкурентите Лара Гут-Бехрами и Мишел Гисин кои завршија на второто односно третото место.

Во машка конкуренција Големиот кристален глобус го освои француската скијачка ѕвезда Алекси Пентиро.

Влхова сезонава го освои малиот кристален глобус во паралелно скијање, како и во слаломот. Утре се спушта завесата во Светскиот куп со велеслаломската трка во Ланцерхајде.

 

sportmedia.mk