„Петка“ на Барселона за победа над Гетафе (ВИДЕО)

Vecer | 22.04.2021

Барселона остана во игра за титулата, откако со 5:2 го совлада составот на Гетафе во вечерашниот дуел којо се играше на „Камп Ноу“. Во три гола учествуваше Лионел Меси, додека еден беше автогол, а еден постигна Гиизман од пенал.

Меси во 8. минута од пенал донесе водство за Барса, за во 12. минута Ленгле си постигне автогол. Сепак, до крајот на полувремето Барса се стекна со предност од 3:1 со автогол на Хакла и потоа гол на Меси.

Во вториот дел Гетафе успеа да намали на 3:2 и да ја врати неизвесноста. Меѓутоа Араухо по асистенција на Меси погоди за 4:2, а потоа Гризман од пенал за конечни 5:2.