Бундеслигашот Штутгарт влезе во серија од два порази во најсилната светска ракометна конкуренција, откако денеска на домашен терен претрпе пораз од екипата на Магдебург со 22:32.

Ова е втор пораз во низа за Штутгарт на нашиот репрезентативец Жарко Пешевски, откако минатото коло беа поразени на гостувањето кај Есен. Нашиот крилен напаѓач имаше скромен учинок на денешниот дуел постигнувајќи само еден гол од три обиди.

Магдебург ја продолжи фантастичната серија од 9 последователни победи во сите натпреварувања во пресрет на реваншот со нашиот Е. Пелистер во Евролигата во вторник во Германија. Мегдебург има голема предност од првиот меч во Битола кој го доби со 32:24.

sportmedia.mk