Пеп Гвардиола, стратегот на Манчестер Сити нема воопшто причини за задоволство. Имено тој вчера загуби од Челзи во полуфиналето во ФА купот од Челзи со 0:1, но уште полошо за него и за Сити е тоа што му се повреди главниот играч, односно “мозокот“ на тимот, Кевин де Брујне, токму во пресрет на полуфиналните мечеви во Лигата на Шампионите протов ПСЖ.

Не знам што да кажам, допрва претстојат деталните лекарски прегледи, но искрено не изгледа добро“ изјави Пеп свесен дека без Белгиецот тешко ќе биде против ПСЖ.

Инаку сезонава Кевин де Брујне одигра 35 натпревар, постигна 8 голови и имаше 16 асистенции.

sportmedia.mk