КК Пелистер во пресрет на полуфиналната серија од домашниот плеј-оф ќе има новоо тренерско име на клупата. Српскиот тренер Небојша Видиќ ќе ја води екипата до крајот на сезоната, откако заради здравствени проблеми, Марјан Илиевски не беше во Битола повеќе од еден месец.

Битолчани веќе в среда го очекуваат првиот меч од полуфиналната серија против МЗТ Скопје.

Видиќ изминативе две сезони работеше како помошник во рускиот прволигаш Нижњи Новгород, а претходно освои шампионската титула со бугарскиот клуб Балкан од Ботевград.

sportmedia.mk